Committees

  • Time table & Arrangement
  • Admission, Examination
  • Moderation
  • Assembly
  • CCA
  • House committee
  • Academic Improvement
  • Subject committee
  • Purchase advisory committee/ Purchase
  • Quarter allotment
  • Beautification & Gardening
  • works committee
  • Excursion committee
  • Magazine
  • counseling & guidance
  • clearning& sanitation
  • Scouts & Guide
  • Furniture
  • NCC
  • Science club
  • Maths.Club
  • Rajabhasha
  • Discipline
  • Library
  • Teaching Aids
  • Promotion for G ames& Sports/Arts
  • Condemnation
  • Co-ordination
  • Medical Check-up
  • Computer Aided Teaching

Kendriya Vidyalaya: INS Chilka, Dist: Khordha(Orissa)-752037
Tentative Committees For The Year -2017-18
2015-16,2016-17

SL. N

COMMITTEES

NAME OF THE TEACHER

SIGNATURE

1

Time Table(Sec.)

1.Mr.M.Behera,PGT(Maths) I/C

 

2.Mr.B.R.Parida,TGT(Maths)

 

3.Mr.G.P.Barik,TGT(Maths)

 

Time Table(Prim.)

1.Mr.S.K.Das,PRT  I/C

 

2.Mrs.C.Nanda,PRT

 

3.Mr.S.C.Bhoi,PRT

 

2.

Admission

1.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) I/C

 

2.Mr.G.P.Barik,TGT(Maths)

 

3.Mr.U.N.Patro,H.M

 

4.Mrs.P.K.Sharma,PRT

 

3.

Examination (Sec.) Internal

1.Mr.A.K.Ratha,PGT(Physics) I/C

 

2.Mr.S.K.Mishra,TGT(Sans)

 

3.Mr.R.C.Mahali,TGT(SST)

 

4.Mr.S.Nayak,(Sub-Staff)

 

Examination (Sec.)

CBSE

1.Mr.T.Mishra, PGT(Computer Sci.) I/C

 

2.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

3.Mr.P.C.Das,TGT(Eng)

 

Examination (Prim.)

1.Mr.N.P.Patro,PRT  I/C

 

2.Mrs.T.M.Sahoo,PRT

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CCA  (Display of House Boards/

Cultural Programme, Morning Assembly)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi) Coordinator

 

2.Mr.J.K.Sisugoswami,PGT(Eng)

 

3.Mr.S.K.Mishra,TGT(Sans)

( Associate Coordinator) (Sec.)

 

1.Mrs.P.P.Jena,PRT(Coordinator) (Prim.)

 

2.Mr.S.C.Bhoi,PRT

( Associate Coordinator)  (Prim)

 

3.Mr.B.Sethi,(Music tr.)

 

1.House Masters(Subash House)

 

1.Mr.B.R.Parida,TGT(Maths) I/C (Sec)

 

2.Mr.R.N.Behera,PGT(Chem) Associate(Sec)

 

3 Mr.P.K.Sabat,TGT(WE) Associate(Sec)

 

4.             ,PGT(Commerce) Associate(Sec)  Cont.

 

5. Mr.S.K.Das,PRT  I/C (Prim)

 

6. Mrs.J.R.Bishoyi,PRT  Associate (Prim)

 

2.House Masters(Tagore House)

 

1. Mr.S.K.Mishra,TGT(Eng) I/C (Sec)

 

2.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) Associate(Sec)

 

3.Mr.S.Bhue, Librarian, Associate (Sec)

 

4.                  ,TGT(SST) Associate(Sec) Cont.

 

5.Mrs.C.Nanda,PRT   I/C (Prim)

 

6.Mr.N.P.Patro,PRT Associate (Prim)

 

3.House Masters(Ashok House)

 

1.Mr.N.C.Moharana,TGT(AE) I/C (Sec)

 

2.Mr.M.Behera,PGT(Maths)

 

3.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio) Associate(Sec)

 

4 .                    ,TGT(Hindi) Associate(Sec)   Cont.

 

5.Mr.M.R.Darjee,PRT  I/C (Prim)

 

6.Mrs.P.K.Sharma,PRT  Associate (Prim)

 

4.House Masters(Raman House)

 

1.Mr.P.C.Das,TGT(Eng)  I/C (Sec)

 

2. Mr.R.C.Mahali,TGT(SST) Associate(Sec)

 

3.Mr.G.P.Barik,TGT(Maths) Associate(Sec)

 

4.                ,PGT(Economics)  Associate(Sec) Cont.

 

5.Mrs.T.M.Sahoo,PRT  I/C (Prim)

 

6.Mr.K.C.Behera,PRT     Associate (Prim)

 

5.

Academic Improvement

(Subject conveners, PGT’s & H.M- Moderation of Question Papers)

1.Mr.A.K.Ratha,PGT(Phy)  I/C

 

2.Mr.T.Mishra,PGT(Computer Sci.)

 

3.Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi)

 

4.Mr.U.N.Patro,H. M (For Primary) I/C

 

5.Mr.M.R.Darjee (Sr. most),PRT

 

6

Local Purchase

Committee

1.Mr.A.K.Ratha,PGT(Phy)  I/C

 

2.Mr.T.Mishra,PGT(Comp. Sci.)

 

3.Mr.P.K.Sabat,TGT(WE)

 

4.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

5. Mr.U.N.Patro,H.M

 

6.Mrs.C.Nanda,PRT

 

7.Mr.D.Senapati,UDC

 

7

Maths Olympiad/Club/NTSE/

Maths Lab.

1.Mr.M.Behera,PGT(Maths) I/C

 

2.Mr.R.N.Behera,PGT(Chem)

 

3.Mr.B.R.Parida,TGT(Maths)

 

4.Mr.G.P.Barik,TGT(Maths)

 

5.Mr.S.K.Das,PRT

 

8

Science/Green Olympiad/Club

1.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) I/C

 

2.Mr.R.N.Behera,PGT(Chem)

 

3.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

4.Mr.M.R.Darjee,PRT

 

9.

Maintenance & Repair of Staff Qtrs.

 

1.Mr.R.N.Behera,PGT(Chem)  I/C

 

2.Mr.A.K.Ratha,PGT(Phy)

3.Mr.P.K.Sabat,TGT(WE)

4.Mr.G.P.Barik,TGT(Math)

5.Mrs.T.M.Sahoo,PRT

 

6.Mr.B.K.Swain, Sub-Staff

 

10.

Maintenance & Repair of

Vidyalaya

1.Mr.P.K.Sabat,TGT(WE) I/C

 

2.Mr.N.C.Moharana,TGT(AE)

 

3.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

4.Mr.S.K.Das,PRT

 

5.Mr.M.D.Patra, Sub-Staff

 

11.

Library

Committee members

(Subject Conveners)

1.Mr.S.Bhue, Librarian I/C

 

2.Mr.A.K.Ratha,PGT(Phy)

 

3.Mr.T.Mishra,PGT(Computer Sci.)

 

4.Mr.J.K.Sisugoswami,PGT(Eng)

 

5.Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi)

 

6.Mr.R.C.Mahali,TGT(SST)

 

7.Mr.U.N.Patro,H.M

 

8.Mr.M.R.Darjee,PRT

 

 

12.

 

 

Scouts & Guides

(Cubs & Bulbuls)

1.Mr.P.C.Das,TGT(English) I/C

 

2.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

3.Mr.R.C.Mahali.TGT(SST)

 

4.Mr.M.R.Darjee,(PRT)  I/C

 

5.Mrs.C.Nanda,PRT

 

6.Mrs.T.M.Sahoo,PRT

 

7.Mr.S.Das,PRT

 

8.Mrs.P.K.Sharma,PRT

 

 

 

13.

 

 

Furniture

1. Mr.P.K.Sabat,TGT(WE) I/C

 

2. Mr.R.N.Behera,PGT(Chem)

 

3. Mr.B.R.Parida,TGT(Maths)

 

4.Mrs.J.R.Bishoyi,PRT

 

5.Mr.N.P.Patra,PRT

 

6.Mr.S.Nayak,Sub-Staff

 

14.

Games & Sports

1.Mr.R.C.Mahali,TGT(SST) I/C

 

2.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

3.Mr.P.C.Das,TGT(Eng)

 

4.Mr.N.P.Patra,PRT I/C

 

5.Mrs.J.R.Bishoyi,PRT

 

6.Mr.S.C.Bhoi,PRT

 

15.

Excursion

1.Mr.A.K.Ratha,PGT(Phy) I/C

 

2. Mr.R.C.Mahali.TGT(SST)

 

3.                    ,TGT(Hindi)  Cont.

 

4.Mr.U.N.Patro,(H.M) I/C

 

5. Mr.S.K.Das, PRT

 

6. Mrs.P.K.Sharma,PRT

 

16.

Adventure Club

1. Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) I/C

 

2. Mr.S.K.Mishra,TGT(English)

 

3. Mr.P.C.Das,TGT(Engllish)

 

4. Mr.B.Sethi, (Music tr.)

 

5. Mr.M.R.Darjee,PRT

 

6.Mrs.P.P.Jena,PRT

 

7.Mr.K.C.Behera,PRT

 

17.

Vidyalaya

Sanitation

1.Mr.N.C.Moharana,TGT(AE)  Cleanliness I/C

 

2.Mr.P.K.Sabat,TGT(WE) Conversancy I/C

 

3.           ,PGT(Eco) -Girls Toilet(Sec) I/C   Cont.

 

4. Mrs.V.Sahu,TGT(Bio) Girls Toilet (Sec) 1st Floor

 

5. Mrs.P.P.Jena,PRT  Girls Toilet (Prim)

 

6.Mrs.C.Nanda,PRT Girls Toilet (Prim)

 

7. Mr.N.P.Patra,PRT, -Toilet (Prim)

 

8.Mr.S.Nayak, Sub-Staff

 

9.Mr.M.D.Patra, Sub-Staff

 

10.Mr.B.K.Swain, Sub-Staff

 

18.

Discipline

1.Mr.T.Mishra,PGT(Comp. Sci.) I/C

 

2.Mr.J.K.Sisugoswami,PGT(Eng)

 

3.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio)

 

4.Mr.S.K.Mishra,TGT(ENGL)

 

5. Mrs.V.Sahu,TGT(Bio) (Girls)

 

6.Mr.U.N.Patro,H.M (For Primary) I/C

 

7. Mrs.P.P.Jena,PRT

 

8.All Class Teachers

 

19.

Rajbhasha

1.Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi) I/C

 

2. Mr.S.K.Mishra,TGT(Sans)

 

3.                  ,TGT(Hindi)      Cont.

 

 

 

20.

 

First Aid/

Medical Check-up

1.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) I/C

 

2.               ,TGT(Ph.Ed)/Sports Instructor   Cont.

 

3.Mr.U.N. Patro,H.M

 

4. Mrs.C.Nanda,(PRT) I/C

 

5. Mr.S.K.Das,PRT

 

6.Mrs.J.R.Bishoyi,PRT

 

7. All Class Teachers

 

21.

Computer Aided Teaching

1.Mr.T.Mishra,PGT(Computer Sci.) I/C

 

2.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio)

 

3.Mr.M.R.Darjee,PRT(Prim) I/C

 

4.Mr.N.P.Patra,PRT

 

22.

Teaching Aids

1. Mr.R.C.Mahali.TGT(SST) I/C

 

2.               ,TGT(SST)     Cont.

 

23.

NCC

1.Mr.S.Bhue, Librarian I/C

 

24.

Beautification & Gardening

1.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio)  I/C

 

2. Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

3. Mr.N.C.Moharana,TGT(WE)

 

4.Mrs.T.M.Sahoo,PRT

 

5.Mr.T.Dalai,Sub-Staff

 

25.

 

Magazine/Students

Diary Newsletter

1.Mr.J.K.Sisugoswami,PGT(Eng) I/C

 

2. Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi)

 

3. Mr.S.K.Mishra,TGT(Eng)

 

4. Mr.S.K.Mishra,TGT(Sans)

 

5. Mr.P.C.Das,TGT(English)

 

6.Mr.S.Bhue, Librarian

 

7.Mr.U.N.Patro,H.M  I/C (Prim.)

 

8.Mrs.C.Nanda,PRT

 

9.Mr.S.Das,PRT

 

26.

Quarter Allotment

1.Mr.R.N.Behera,PGT(Chem) I/C

 

2.Mr.S.K.Mishra,TGT(Eng)

 

3.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

4.Mr.P.K.Sabata,TGT(WE)

 

5.Mr.S.Bhue, Librarian

 

6.Mr.M.R.Darjee, PRT

 

7.Mr.M.D.Patro, (Sub-Staff)

 

27.

Photography

1.Mr.N.C.Moharana,TGT(AE) I/C

 

2.Mr.M.R.Darjee,PRT

 

3.Mr.S.Bhue, Librarian

 

28.

Checking of Office  Work, Bills Including

CS-54

 

1.Mr.G.P.Barik,TGT(Maths) I/C

 

2.Mr.B.R.Parida,TGT(Maths)

 

4.Mr.B.K.Swain, (Sub-Staff)

 

29.

AEP

1.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) I/C

 

2.Mrs.V.Sahu,TGT(Bio)

 

3.Mr.S.K.Mishra,TGT(Eng)

 

4.Mr.B.R.Parida,TGT(Maths)

 

5.Mr.N.C.Moharana,TGT(AE)

 

6.Mr.P.C.Das,TGT(Eng)

 

7.Mr.M.R.Darjee,PRT

 

8.Mrs.P.K.Sharma,PRT

 

9.Mr.S.Bhue, Librarian

 

30.

Sadbhavana /

Integrity Club

1.Mr.T.Mishra,PGT(Comp. Sci) I/C

 

2.Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi)

 

3. Mr.G.P.Barik,TGT(Maths)

 

4. Mrs.P.P.Jena,PRT

 

31.

CMP/TLM

1.Mr.U.N.Patro, H.M I/C

 

2.Mr.M.R.Darjee,PRT

 

3.Mrs.C.Nanda,PRT

 

32.

Uniform & Personal Cleanliness Checking

1.PET / Sports Instructor          Cont.

 

2. All Class Teachers

 

33.

S.Sc Exhibition

1.Mr.R.C.Mahali,TGT(SST)  I/C

 

2.Mr.N.C.Moharana,TGT(AE)

 

3.Mr.B.Sethi, (Music Tr.)

 

4.Mrs.C.Nanda,PRT

 

5.Mr.K.C.Behera,PRT

 

34.

Staff-Room Maintenance

1.Mr.P.C.Das,TGT(Eng) I/C

 

2.Mr.S.K.Mishra,TGT(Sans)

 

35.

Press & Publication

1.Mr.SJ.K.Sisugoswami,PGT(Eng) I/C

 

2.Mr.S.K.Mishra,TGT(Eng)

 

3.Mr.R.P.Yadav,PGT(Hindi)

 

4.Mr.S.K.Mishra,TGT(Sans)

 

5.Mr.U.N.Patro,H.M

 

36.

RTI

1.Mr.T.Mishra,PGT(Comp. Sci.) I/C

 

37.

Condemnation Board

1.Mr.S.S.J.Pasha,PGT(Bio) I/C

 

2.Mr.A.K.ratha,PGT(Phy)

 

3.Mr.T.Mishra,PGT(Comp. Sci.)

 

4.Mr.R.N.Behera,PGT(Chem)

 

5.Mr.J.K.Sisugoswami,PGT(Eng)

 

6.Mr.P.K.Sabata,TGT(WE)

 

7.Mr.U.N.Patro,H.M

 

38.

Activity Room

1.Mr.S.K.Das,PRT  I/C

 

2.Mrs.P.K.Sharma,PRT